"Enter"a basıp içeriğe geçin

Budapeşte Gezilecek Görülecek Yerler

Yazımı yazarken duygulanmamam elde değil. 1.5 yıl kaldığım Budapeşte’yi şimdi, bir seyahat sever olarak anlatacağım. Satırlara dökmek her ne kadar olsa da bugün size Budapeşte gezilecek görülecek yerler hakkında tüm bildiklerimi anlatmaya çalışacağım. Kaldığım yıllarda Macar parası olan Forint, Türk parasından daha değersiz olduğu için çok rahatlıkla geziyordum. Ancak şuanda Türk parası, Forinte göre daha değersiz. Macaristan artık Türkiye ile aynı fiyatlarda diyebilirim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, her ne isterseniz onu yapabileceğiniz bir şehirdesiniz. Tarih seviyorsanız tarihi binalar, gezmeyi seviyorsanız onlarca gezilecek nokta, gece hayatı seviyorsanız da sabahlara kadar süren gece hayatı bu şehirde. Kısacası ‘Welcome to Budapest’ diyorum. Gezilecek yerleri size tek tek listelerken kendi fotoğraflarımdan koymayı da ihmal etmeyeceğim. Haydi gelelim Budapeşte gezilecek görülecek yerler listesini oluşturmaya.

Budapeşte köprüleriyle birlikte ikiye bölünmüş bir şehir. Buda ve Pest olarak 2 bölümden oluşan şehrin genelde eski ve tarihi bölgesi Buda kısmında yer almakta. Gece hayatı ve diğer lüks hayatın ise yaşandığı bölge Pest bölgesidir. Ben şurayı daha çok seviyorum diyemesem de, kalacağım mekanı Pest bölgesinden seçmeye çalışıyorum. Gayet güzel gezebiliyor, her şeyinden yararlanabiliyorum.

Budapeşte’yi gezmek için ortalama olarak kaç gün gerekir diyorsanız, inanın 1 hafta kalsanız bile sıkılmazsınız. Ancak rahat rahat gezmek istiyorsanız en az 3 tam gün ayırmanızı öneririm. Az öncede söylediğim gibi, zaten hiç pişman olmazsınız günlerce kalsanız bile. İşte sizler için hazırladığım Budapeşte gezilecek görülecek yerler rehberi :

Budapeşte Gezi Rehberi

1-) Buda Kalesi

Buda Kalesi

Çok çok sevdiğim, manzarasına hayran kaldığım Budin kalesi sizi de kesinlikle büyüleyecektir. Kalenin ilk bölümü 1265 yılında inşasını tamamlamıştır. Ancak şuanda gördüğümüz Buda Kalesinin tamamının bitmesi bir 500 yıl kadar daha sürmüştür. Çünkü merkezi yerde olan Budapeşte Buda Kalesi, birçok savaş geçirmiş birçok kez tadilata girmiştir. Günümüzde yer alan Barok ismiyle anılan sarayın yapımı, 1749-1769 yıllarına dayanmaktadır. Dünya Mirasında yer alana bu kaleyi es geçerseniz, çok şey kaybedersiniz.

2-) Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası

Macaristan Ulusal Meclis Binası olan Parlamento binası, öylesine harika bir yapım ki, akşamları Buda tarafından çok güzel manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle havaların kararmasıyla yanan ışıklar, bu devasa binaya ayrı bir hava katmaktadır.  Uzunluğu 268 metre olan bu devasa yapının genişliği tam 118 metredir. Yani etrafında bir tur attığınız zaman neredeyse 1 kilometre gezmiş oluyorsunuz.

20den fazla girişi olan yapının yüksekliği 95 metreden fazladır. 695 Odası olan bu güzel binanın süslemesinde yaklaşık 40 kilo altın ve yarım milyon değerli taşlardan oluşan kumlar kullanılmıştır. Dönemin başbakanın yaptığı yarışma sayesinde ise bu binanın Imre Steindl mimarisini çizdiği ve yapım emrinin verilmesiyle birlikte 1904 yılında son halini almıştır.

3-) Aziz Stephen Bazilikası (St Stephen Bazilikası)

St Stephens Basilica
Aziz Stephen Bazilikası

1905 Yılında yapımı biten Stephen’in Bazilikası aslına bakıldığında yapılan ikinci bazilikadır. İlkinin yapımı Macaristan’ın güney batısında bulunan Székesfehérvár içerisindedir. Ancak Aziz Stephen, öylesine başarılı işler yaparak ülkesini savunup düşmanlardan kovmuş ki, onun adına ikinsici olan bu Bazilika yapılmıştır. 96 Metre uzunluğa sahip bu görkemli yapı, Noel günlerinde en büyük ayine ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca gidenlerin üst kata çıkabileceğini ve Budapeşte’yi 360 basamak yukarıdan izleyebileceğini de eklemeden yazıyı bitirmeyelim.

4-) Dohány Sinagogu

Dohány Sinagogu

Avrupa’nın en büyüğü ve Dünya’nın en büyük 5.si olan Dohany Sinagog’u , Dohany Street üzerinde yer almaktadır. Tam tamına 3000 kişilik yahudi merkezi Sinagog, 43 metre uzunluğa sahip dev bir yapıdadır. Demokrasi öncesinde Macarlar ve buraya gelen diğer askerlerce ağır hasarlar verilmiştir. Kubbelerin uzunluğu 73 metreyi bulan bu dev yapı, 5 milyon dolarlık yapılan bağışla birlikte, tekrardan onarımı yapılarak son halini almıştır.

İçerisinde metalden bir ağaç ve yapraklarında ise isimler yazmaktadır. Buda Yahudilerin kendilerine yaptığı şehitliklerden birisidir.

5-) Opera Binası

Opera Binası Budapeşte

Macaristan hükümetinin opera gösterilerinin yanı sıra Avrupa’da merkezi olarak görülen bu Opera merkezi, Opera günlerinde gerçekten çok büyük kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Bilet fiyatlarının 30 TL ile başlayıp 1000 TL’ye kadar gittiği gösteriler bile olmakta. Metro ile gittiğiniz zaman, M1 sarı hat ile Opera durağında inerek çok kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Bu efsane Opera merkezinin giriş ücreti ise gününe göre değişmekte.

6-) Chain Bridge ( Zincirli Köprü )

Zincirli Köprü Budapeşte

Zincirli Köprü yani Macar halkının gururla sunduğu Chain Bridge; Buda ile Peşt’i birbirinden ayıran en eski ve en güzel köprü. Akşam saatlerinin gelmesiyle birlikte, düğün lambalarının etrafında yanması köprüyü eşsiz bir hale sokuyor. Mühendis William Tierney Clark tarafından 1839’da tasarlanan köprünün inşaatına 1840 yılında başlanmıştır. 9 Yıl yapımı süren bu köprünün açılışı ise 20 Kasım 1949’da açılmıştır. 2.Dünya savaşında çok büyük zarar gören ( 1945 ) köprü hasarın ardından 4 yıl sonra tekrardan inşa edilerek eski haline getirildi.

7-) Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası Budapeşte

Budin Kalesine çok yakın konumu olan Balıkçı Tabyası, Matthias Kilisesi ile yan yana yer almaktadır. Harika görüntüsüyle büyüleyen Balıkçı Tabyası Neo-Gotik ve neo-Romanesk mimari tarz kullanarak yapılmıştır. 150 yıllık tarihiyle birlikte, 7 kuleye sahiptir. Her kule ise zamanında Macaristan’da bulunan kabilelerin sembolüdür. Stephen’in bronz heykeli de burada yer almaktadır.

😎 Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi

Balıkçı Tabyası ile yan yana konumda olan Matthias Kilisesi, 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Katolik kilisesi olan yapının, ilk yapıldığında ismi Meryem Kilisesiydi. Ancak 15. yüzyılda hasar gören Kilisenin ismi Matthias olarak değiştirilmiştir. Tarihte Osmanlı’nın burayı fethetmesiyle birlikte, içerisinde bulunan bütün değerli eşyalar şuanda Bratislava içinde başka bir kiliseye taşınmıştır. Öylesine ilginç bir kilisedir ki; fethedildiğinde Kanuni Sultan Süleyman burayı ana cami olarak belirlemiştir. İlk cuma namazını ise Osmanlı burada kılmıştır. Sovyetlere, Almanlara ve Türklere ev sahipliği yapan kilise şuan birçok seyahat severin gözdesi…

9-) Gellért Tepesi

Gellert Hill Budapeşte

Gellert Tepesi bence Budapeşte’nin en iyi manzarasına ev sahipliği yaptığı yer. Her iki tarafı net bir şekilde görebileceğiniz tepeye çıkmak için bir hayli uğraşıyorsunuz. Dik merdivenler, dolambaçlı yollar ile birlikte yarım saate yakın bir yürüyüşün ardından tepeye ulaşabilirsiniz. Tepeden ise Budapeşte bir cennet gibi ayaklarınız altında, size eşsiz bir manzara deneyimi sunuyor. Yukarı çıktığınızda veya hemen çıkmadan önce göreceğiniz anıtlar, özgürlüğü sembole etmektedir. 140 metrelik yüksekliğe çıkarken her ne kadar çok yorulsanız da, inanın çıktığınıza kesinlikle değecek bir tepe ile karşı karşıya kalıp, keyfini çıkaracaksınız.

10-) Terör Evi Müzesi

Terrör Haza Müzesi

El ayak titreten harika bir müze. Gerçekten anlayarak, dolu dolu geçirirseniz o anı yaşıyorsunuz. Gizli odalar, işkence odaları, siyasi görüşmelerin olduğu yerler bu müzede. Eskiden Naziler’in kullandığı, bina onarılmış ve müzeye çevrilmiş. Dışarıda tam çatıda yer alan ” TERRÖR ” yazısı, güneşin vurmasıyla birlikte binaya veya yere yansımaktadır. Ürkebileceğiniz, ancak ciddi anlamda yaşayabileceğiniz o atmosfer, verdiğiniz ücrete değecektir. 1500 ile 3000 forint arasında değişen fiyatlarıyla kapıdan mümkün.

11-) Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Nehri Kıyısındaki Ayakkabılar

Türk tasarımcı tarafından yapılan ve Parlamento binasına yakın yerde yer alan Tuna ayakkabıları, Macarca ismiyle ” Cipők a Duna-parton ” . Oklu Haç Partisi’nin izlediği politikayla birlikte, bir gemiden ıslak ıslak indirildikten sonra ayakkabıları çıkarılıp, kurşuna dizilerek katledilen Yahudilerin gerçek ayakkabılarından yola çıkılarak yapılmıştır. Tasarımcısı Can Togay’ın isteklerine göre Gyula Pauer güzel eserleri hazırlayıp, şimdiki olduğu yere sergiyi açmıştır. 2005 yılından beri yer alan ayakkabılar çok fazla ilgi görmektedir.

12-) Andrássy út

Zincirli Köprü’den, Kahramanlar Meydanı’na giden yol, tamamen düzlükten oluşmaktadır. Baştan başa, en pahalı, en lüks ve en gösterişli mağazaların yer aldığı “Andrassy Ut” , içerisinde birçok binayı da barındırmaktadır. En çok ziyarete uğrayanlar arasında Oktogon ve Opera Binası’da yer almaktadır. Bir bisikletle uzun bir gezi için uygun olan Andrassy Ut, kesinlikle es geçilmemesi geçen dümdüz bir sokak.

13-) Kahramanlar Meydanı

Hero Squares
Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı’nın kuruluşu 1896 yılında binlerce Macar’ın yerleşim kutlamasından dolayı inşa edilmiştir. Geniş bir meydan olan ” Hero Square” , büyük Vajdahunyad Kalesinin hemen önünde, Andrassy Ut’un hemen sonunda yer almaktadır.

14-) Vajdahunyad Kalesi
Vajdahunyad Kalesi

Macaristan Hükümeti’nin 1000. yılına adanması amacıyla yapılan Vajdahunyad Kalesi, görünüş açısından yüzyılları devirmiş gibi durmasına rağmen, sadece 100 yaşındadır. Öncelerde sadece görünüm olması amacıyla kartonlardan ve birkaç tahtadan yapılsa da, zamanla mimarların yarışıyla birlikte tasarlanarak karışık bir görünüme sahip olmuş, şuan ki halini bulmuştur. Önünde özellikle kış aylarında, harika pazar yer almakta. Güzel zaman geçirebileceğiniz ve yaz aylarında bol oksijeniyle birlikte, güzel bir fotoğraf çekinmek için gidebileceğiniz Vajdahunyad, şuanda Tarım müzesi olarak hizmet vermektedir.

15-) Margaret Adası
Margaret Adası

Buda ile Peşt’in ortasında yer alan Margaret Adası, yaz aylarında harika zaman geçirebileceğiniz küçük bir ada. Hemen iç kısmında bir futbol sahası, kenarında koşu alanı ve ortasında yer alan havuz ile özellikle yaz aylarında çok kalabalık olmakta. Ayrıca ortasında bulunan müze, ziyaretçilerine açık. Yazın gittiğinizde, ortada yer alan havuz müzikler ile ritim tutarak görsel bir şölen hazırlıyor.

16-) Széchenyi Kaplıcaları
Szechenti Termal

Açık hava hamam kaplıcası olan Szechenyi, gittiklerim arasında en iyi olanıydı. Budapeşte’ye kışın, yazın fark etmeden gittiğinizde açık olan bu kaplıca, yazın açık hava havuz partilerine ev sahipliği yapmaktadır. Gittiğinizde kesinlikle hayran kalacağınız hamamların yapılışı ise Türk tarihine dayanmaktadır. Türklerin getirdiği hamam kültüründen esinlenilerek kaplıca suları ile birlikte modern hamamlar Budapeşte’ye gelen turistlerin vazgeçilmezi…

17-) Váci Utca
Vaci Sokağı

Budapeşte’nin alışverişte, özel günlerde ve festivallerde en çok ziyaret edilen ana sokaklarından birisi de Vaci Sokağı. Yüzlerce restorant ve alışveriş merkezinin bulunduğu sokak, turistler için gezilmesi gereken noktalar arasında. Yemek yeme açısından ise benim pek önermediğim ( fiyattan dolayı ) sokak. Normalde 1000 forinte yiyebileceğiniz bir yemeği 2500 – 3000 forinte görmeniz kaçınılmaz.

18-) Vörösmarty
Vörösmarty Meydanı

Vaci Sokağına yakın olan Vörösmarty, gezmeye başlayacağınız nokta diyebiliriz. Hard Rock Cafe ile başlayan bu güzel meydanda bir heykel bulunmaktadır. Başlangıç sokağında ise birçok ünlü cafe ve otel bulunmaktadır. Gezinize buradan başlayıp Vaci’ye gidebilir veya Vaci’den başlamışsanız buradan devam edebilirsiniz.

19-) Büyük Market

Büyük Market Central Market Hill

Kocaman, lüks ve ihtişamıyla direk göze çarpan bu büyük market, Türkiye’nin sosyete pazarı gibi düşünülebilir. Tekstilden, meyveye; etten, süt ve peynire ne ararsanız burada. Fiyatları çok uygun olan ürünlerde var çok pahalı olanlarda. Üst katta tekstil kısmında genelde Macar geleneksel kıyafetleri bulunmaktadır. El yapımı olduğu için biraz pahalı olsa bile, bazı hediyelik eşyalarda tamda aradığınız ürünü bulmanız mümkün…

20-) New York Cafe

New York Cafe

Dünya’nın , evet evet Dünya’nın en güzel cafeleri arasında yer alan New York Cafe, dışarıdan baktığınızda sizi müzeye giriyor hissi verecek. Ancak birde bakıyorsunuz ki; çok lüks bir kafenin içinde profesyonel çalışan beyefendiler ile güler yüzle karşılanıyorsunuz. 1890 yılında yapımı başlanan ve 4 yıl süren Cafe, tadından çok tasarımından bahsettiriyor. Bir kahvenin bahşişlerle birlikte 10 euroya yakın olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Yemeği ise siz hesap edin… 🙂

21-) Trinity Meydanı ve Trinity Sütunu

Tritiny Meydanı

1710-1873 Yılında Buda’nın belediye dairesi olarak kullanılan ve meydanda büyük Athene Heykeli ile hemen Matthias Kilisesinin arkasında yer almaktadır. İhtişamlı yapılar arasında ve gittiğinizde direk heykelin üzerindeki parıltılı, yaldızlı semboller ile 18. yüzyılın İtalyan Mimarisini tam yansıtmaktadır. Yapımcısı da zaten İtalyan Venerio Ceresola…

22-) Szimpla Bar

Szimpla Bar

Kesinlikle herkesin uğraması gereken farklı bir bar Simpla ( Szimpla ). Gittiğinizde eski bisikletlerin duvara asıldığını, bir duvarda farklı farklı ekranların olduğunu, sıcak bir arkadaşlık ortamı varken farklı dans pistlerinin de olduğunu göreceksiniz. Normalde 2 katlı olmasına rağmen genelde hafta içi gidildiğinde sadece alt katın açık olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni ise çok kalabalık olmamasından dolayı. Ancak eğlence günleri ( Perşembe, Cuma , Cumartesi ) çok kalabalık. Bazen eğlenmenize bile engel olabiliyor. Sabah 10 : 00 ile gece kalabalığa göre 4 – 5’e kadar süren eğlence, sizin disko öncesi ilk barınız olmalıdır. İnanın çok eğleneceksiniz.

DİPNOT: Size bu yazımızda Budapeşte’yi enine boyuna gezdirmeyi hedefleyerek hazırladık. Bunlara ek olarak sormak istediğiniz bütün soruları yorum yoluyla iletebilirsiniz.

Harita

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir