"Enter"a basıp içeriğe geçin

Couchsurfing Nedir? Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Hayatınızda daha önce hiç görmediğiniz, hiç adını birinden duymadığınız birinin evinde kalır mısınız? Couchsurfing tamda bu tanıma uygun olacaktır. Türkçe karşılığı “koltuk sörfü” olan couchsurfing nedir ne değildir bu yazımızda detaylı şekilde göreceksiniz.

Couchsurfing Nedir ?

2004 yılında kurulan Couchsurfing , uluslararası tamamen kullanımı ücretsiz olan web tabanlı bir seyahat şirketidir. Couchsurfing’de asıl amaç, gideceğiniz bir ülkenin kültürünü, gelenek – göreneklerini ve tarihini direkt yerlisinden öğrenmektir.

Programın kullanımı tamamen sizin konuşma yeteneklerinize bağlıdır. Tamamen ücretsiz olan couchsurfing’de kalacak yere herhangi bir ücret vermezken, koşullara bağlı olarak ücretsiz yemek imkanı bile bulabilirsiniz.

Türkiye’de İstanbul, İzmir gibi şehirler dışında pekte kullanılmayan Couchsurfing, Avrupa’nın ünlü şehirlerinde ve Amerika’da çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Budapeşte’de yaşadığım günlerde “ Misafir Alımı Açık” yaptığım her gün, 2-3 kişiden kalma isteği geliyordu.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Couchsurfing nasıl kullanılır sorusuna iki cevap vardır. Birisi seyahat eden olarak, diğeri ise ev sahibi olarak. Aslında ev sahibi olarak kullandığınız zaman, her ikisini de kullanabilir yapıyorsunuz.
Anasayfadan üye olduktan sonra, profilinizi tamamen doldurmanız gerekecek. Tabii doldurmanız zorunlu değil ancak doldurmadığınız zaman seyahat etmeniz bir hayli zorlu olacaktır. Giriş yaptıktan sonra karşınızda kullanıcı paneli olacaktır ve orada ev adresinizi girmenizi isteyecektir. Ev sahipliği yaptığınız yeri yazmanız gerekmektedir. Çünkü insanlar o şehre geleceği zaman sizin profilinizi şehirlerinizden bulabilecektir.

Ev sahibi olarak kullandığınız zaman karşınızda 4 seçenek bulunmaktadır:

Accepting Guest: Bu seçenekte, ziyaretçiye kapınız açık. Size mesaj yazıp istek gönderebilmektedir. Sizde kabul ederseniz, sizin evinizde ziyaretçi olacak kalabileceği anlamına gelir.

Maybe Accepting Guest : Bu seçenekte ise kişinin profilinizde belirttiğiniz kriterlere uyup uymadığını, neden kritere göre kabul ettiğinizi anlamasını sağlar. Genelde sıralamada bu seçenek “ accepting guest” kısmından sonra yer almaktadır. Biraz daha seçici olanlar için bu seçenek uygundur diyebilirim.

Not Accepting Guest: Bu seçenekte ise size herhangi bir istek gelmez. Böylelikle, misafir edemeyeceğini belirtebilirsiniz.

Wants to meet up: Şehrinize gelen insanlar, yalnız olmak istemediğinde onlara eşlik edebilir, şehri gezdirebilirseniz bu seçenek size uygun olabilir.

Couchsurfing’de Nasıl Kalacak Yer Bulurum?

Bu konuyu okurken şunu açıkça söylemek gerekirse; cinsiyeti bayan olanların şansı erkeklere nazaran daha fazla… Geçen sene Paris’teki konaklamam için 100e yakın mesaj gönderdim ve olumlu 1 cevap bile alamadım. Ancak seyahat edeceğim arkadaşım ( kız ) 30 kişiye yazdı ve 2 kişiden olumlu cevap almıştı. Üstelik 2 kişi için.

Kalacak yer bulmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

  • Profil fotoğrafınızın 3-5 adet olmasına özen gösterin. ( Yüzünüzün net olduğu, karşı tarafın sizi gördüğünde tanıyabileceği fotoğraflardan )
  • Profilde size sorulan bütün soruları net ve kısa cevaplamaya çalışın. ( Profilinize girecek olan kişi sizi en azından bir yazıyla birlikte tanıyabilsin. )
  • Profilinizde gezdiğiniz, gezmek istediğiniz yerleri yazın. Ayrıca hedeflerinizden ve hikayelerinizden alıntı yapabilirsiniz.
  • Kalacak yer için başvurduğunuz kişinin profiline mutlaka detaylı bakmalısınız. ( Bazı profiller içerisine şifre koymaktadır. Örneğin : “bana yazarken 123 ile başlayın ki profilimi incelediğinizi anlayayım” gibi. )
  • Kalacak kişinin tercihlerini, katıldığı gruplara kesinlikle bakın. Bazı insanlar cinsel çıkar amaçlı kullanıyor. ( Arkadaşım eşcinsel ev sahibinin profiline bakmadığı için zor anlar yaşadığını belirtmişti. )
  • Kalacağınız günü, kalacağınız kişiyi detaylı bir şekilde ancak uzun olmayacak şekilde anlatmaya çalışın.
  • Referans sayınızı artırın. ( Arkadaşlarınızı kullanarak kişisel referans alabilirsiniz. )
  • Çok seyahat edecekseniz; profilinizi onaylayın. ( Yıllık 200 küsür lira ücreti var ancak %30 oranında şansınızı yükseltecektir. )
  • Profilini okuduğunuz kişinin ilgisini çekmeye çalışmanız, daha kolay bulmanızı sağlayacaktır.
  • Mutlaka referansları okuyun. Sahte profil olma olasılığına karşın yüksek referans sayılarına önem verin.

Üstteki kriterler; sizlere büyük yardımda bulunacaktır. Tek tek okuyarak uygulamaya çalışın. Daha sonrasında sizin için güzel bir hal alacaktır. Ayrıca “Couchsurfing ile Paris Seyahatim” isimli yazımda; Paris’te yaşadığım couchsurfing deneyimini görebilirsiniz.

Soracağınız soruları; en kısa süre içerisinde cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz. Şimdiden sizlere güvenli bir seyahat deneyimi dileriz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir