"Enter"a basıp içeriğe geçin

Erasmus Ortamı Nasıl? En iyi Erasmus ortamları nerede?

Şüphesiz bütün üniversite öğrencilerinin hayalidir Erasmus yapmak. Erasmus yapmak isteyenler her zaman şu soruyu sorarlar “ Erasmus ortamı nasıl?”. Bu yazımızda size anlayabilmeniz açısından detaylı bir rehber hazırladık.

Erasmus Ortamı Genel olarak nasıldır?

Nereye gittiğinizin hiçbir önemi yok. Genelde Erasmus ortamı da kafası da bellidir. Erasmus ile yurtdışına gelmiş olan Avrupalılar ve biz Türkler, genelde kültür etkileşimine girmek isteriz. Dil gelişiminde gerçekten muhteşem fayda sağlayacak olan Erasmus ortamı, hayatınızda göremeyeceğiniz her şeyi görmenizi sağlayacaktır.

Öncelikle Erasmus ortamına girmişseniz, alkol ve domuz etini yargılamamalısınız. Çünkü Avrupa’ya gidiyorsunuz ve Avrupalı insanların bizim kültürümüzde olduğu gibi alkole ve yedikleri, giydiklerine bakış açısı farklıdır. Bu nedenle içmeseniz de, yemeseniz de saygılı olmayı bilmelisiniz.

Seçeceğiniz şehrin çok büyük etken olduğunu unutmayın. Bu Erasmus yapanların aslında geleceğini belirlemektedir. Örneğin ben Erasmusu Macaristan’ın Veszprem ilinde yaptım. İlin nüfusu 60.000 civarındaydı. Ancak Budapeşte’yi yazmış olsaydım, daha farklı bir Erasmus ortamı yaşayacaktım şüphesiz.

Erasmus’a gittiğinizde partiler; boş dersler; farklı sportif faaliyetler; mentor ve fazlasıyla ilgi sizi karşılayacaktır. Ancak az önce dediğim gibi gittiğiniz yerin önemi çok büyük.

Ortamda genel olarak içki oyunları, farklı parti konseptleri, yüzlerce çeşit alkol, güzel kızlar ve yakışıklı erkeklerin aktığı bir yer sizi bekleyecek. Çünkü Avrupalı insanlar genelde bizlere göre farklı göründüğü için, her şey size güzel gelecektir.

İngilizce bilip bilmemenizin çok önemi yok. Çünkü kimsenin anadili olmadığı için bazıları çat-pat konuşarak geliyor. Tabii bazı ülkelerin eğitim seviyesi yüksek olduğu için gerçek anlamda iyi İngilizce aksana sahipler.

erasmus partileri

Eğer parti için gidiyorsanız; haftada şehrinize bağlı olarak 2 ile 5 gün arasında partiler olacaktır. Erasmuslu öğrenciler bu partileri kesinlikle kaçırmazlar. Şöyle ki; ben Türkiye’de partilere giderken, direk giderdim. Ancak orada kazandığım kültürle; 1 günlük parti 3 aşamadan oluşuyordu.

 • Before Parti: Partiye gitmeden önce genel olarak ortamı daha canlandırmak amacıyla, Erasmuslular uygun bir yerde buluşarak içmeye ve partiye hazırlanmaya başlar. Bu genelde oyun tarzında olur. Shot içmeli oyun saat 10 gibi başlar ve 11 – 11:30 gibi biter. Herkes zaten partiye hazırdır ve asıl parti başlar.
 • Parti : Konsepte uygun parti başlar. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenen Erasmus grubu genelde bir oda belirler ve parti sonunda genelde orada toplanırlar. Saatin hiç önemli olmadığı Erasmus; sizi gerçekten çok değiştirecektir.
 • After Parti: Parti sonunda artık yorulmuş, eğlenmiş olan Erasmus öğrencileri son içeceklerini içip, konuşurlar. Genelde dertleşme tarzında olmasa bile en çok sırların döküldüğü kısım burasıdır. Gecenin en son noktası da bu partidir.erasmus before parti

Eğer eğitim öncelikli gidiyorsanız; ülkesine ve bölümünüze göre değişkenlik gösterecektir. Genelde vize sınavları olmaz. Sadece 3 final hakkı vardır. Birinden geçerseniz dersi vermiş olursunuz. Tabii sınav öncesinde mutlaka sunum yapmanız gerekecektir bazı konularda.

Eğitim için giderken; en çok dikkat etmeniz gereken şey ders eşleşmesidir. İyi eşleştirmediğiniz takdirde 1 yıl tekrar yapabilirsiniz. Benim okulum ( ADÜ ) çok anlayışlı olduğu için, imkansız sayılabilecek dersleri bile saymıştı. O nedenle problem yaşamadım.

Eğer dil geliştirme amacıyla gidiyorsanız; bu söyleyeceklerime kesinlikle kulak arkası yapın. Kesinlikle Türkler ile çok fazla zaman geçirmeyin. Siz Türkiye’de zaten Türkçe konuşuyorsunuz. Ortama giriyorsanız, o ortamda İngilizcesi sizden iyi olan biriyle konuşmaya çalışın. Her gün 10 kelime öğrenin. Onu cümle içinde farklı kişilerle kullanın. Utanmayın, kimse muhteşem bir İngilizceye sahip değil.

Sizden mutlaka iyi olanlarla zaman geçirmeye çalışın. Seyahatleri yanınızda Türk olmamasına özen göstererek planlayın. Mecburiyet en iyi öğrenme yoludur, unutmayın.

Budapeşte Erasmus

Eğer seyahati ön planda tutuyorsanız; genel olarak zaten seyahat edeceksiniz. Ancak bilmeniz gereken şey şu ki; nereye gideceğinizi birkaç ay önceden planlamak sizi yüzlerce Euro kara sokacaktır. Bilet bulmak için: Wizz Air,Ryan Air, Easy Jet gibi firmaları kullanabilirsiniz. Böylece gideceğiniz yerlere 10 – 15 EUR karşılığında gidebilirsiniz. Mutlaka havaalanına dikkatli bakın. Ayrıca havaalanından merkeze nasıl ve kaç Euro karşılığında gidildiğini iyi hesaplayın.

Erasmusta Din Nasıl Karşılanmaktadır?

Gideceğiniz hiçbir Avrupa ülkesi Müslüman topluma ait değil. Gideceğiniz mekanlarda kesinlikle dini ön plana atarak örnekler vermeyin. Çünkü vereceğiniz yanlış örnekler, hem dini yanlış tanıtmanıza yol açabilir hem de karşı tarafa karşı çok saygısız gelebilir. Olabildiğince, siyaset ve din konuşmaktan kaçının. Açıklarken hep olumlu ve ılımlı yorumlar yapın. Size yanlış gelen yorumlar bile olsa, onları saygıyla karşılayın. Çünkü unutmayın ki bize doğru gelen bir şey karşı tarafın hem din hem kültürüne göre yanlış olabilir.

Erasmus Genel Olarak Öneriler

 • Olabildiğince dilinizi geliştirin. Bunun için yabancı arkadaşlar edinin.
 • Olabildiğince eğlenin, çünkü hayatınızda bir kere gidebileceğiniz bir ortam olacak.
 • Olabildiğince fazla arkadaş edinerek, her ülkeden çevre yapmaya çalışın. İleride tekrar yurtdışına çıkarsanız, çok faydası olacaktır.
 • Olabildiğince çok fazla ülke ve şehir görün. Gittiğiniz yerlerde çok fazla para harcamayın. Bunun yerine bir ülke daha fazla gezmeye çalışın.
 • Olabildiğince gittiğiniz ülkenin dilini öğrenmeye çalışın.
 • Olabildiğince evde pişirin, tutumlu olun ve çıkacağınız seyahate, partiye ve etkinliklere ayırın.
 • Olabildiğince etkinlikleri takip ederek festival, karnaval, Erasmus partilerine katılın.

En İyi Erasmus Ortamı Nerede?

 • Parti Konulu : Polonya , Litvanya , Macaristan , Belçika , İspanya
 • Eğitim Konulu : Finlandiya , İsveç , İsviçre, Almanya , Avusturya , Macaristan , Belçika
 • Seyahat Konulu : Macaristan , İsviçre, Almanya

Erasmus hakkında olabilecek ortamlar genelde bu şekildedir. Eklemek istediğiniz soruları bizlere yorum yoluyla iletebilirsiniz.
Tek önereceğim şey : Düşünme aşamasındaysanız, düşünmeyi bırakıp hemen gidin ve bu hayatta yaşabileceğiniz en iyi zamanı değerlendirin.

İyi bir eğitim yılı dileriz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir