"Enter"a basıp içeriğe geçin

Euro Kullanmayan Avrupa Ülkeleri

Euro ve dolar para birimlerinin değer kazanmasıyla birlikte, artık Türkiye sınırlarına çıkmak bile bir hayal haline geliyor. Turizm dış talepte Euro’nun olduğu ülkelere biraz azaldı. Euro kullanmayan en iyi Avrupa Ülkeleri bu sıralar bir hayli ilgi görüyor. Bunun nedeni ise başlıca planlamayan para giderinin gezerken çok olmasından kaynaklı.

Avrupa’ya gittiğinizde hem güzel yerler görmek, hemde çok para harcamamak istiyorsanız gerçekten mümkün. Şimdi sizlere Euro kullanmadan Avrupa’da gezebileceğiniz en güzel şehirlerden bahsedeceğim. Ancak unutulmaması gereken şey ise vize almanız şart.

1-) Budapeşte – Macaristan

Budapeşte

Para birimi Forint olan Macaristan, gerçekten görülmeye değer harika bir yer. Gece hayatı bakımından bir hayli ucuz, ancak normal yaşam standartları şuanda ( 11.04.2018 ) biraz daha pahalı olan Budapeşte, Euro kullanmak istemeyen seyahat severler için harika bir tercih.

Budapeşte gezilecek yerler ile ilgili detaylı yazımızı yazacağız. Ayrıca Macaristan’da gezmenizi önerdiğim yerler : Heviz , Miskolc, Balatonfüred ve Györ.

2-) Prag – Çek Cumhuriyeti

Prag

Her ne kadar çok çok ucuz diyemeyeceğim şehirler arasında olsa bile, Çek Cumhuriyeti harcadığınız paraya değecek bir şehirlerle dolu. Özellike Prag kesinlikle bir seyahat sever iseniz görmeniz gereken noktaların başında yer alıyor Avrupa’da. Çek Korunası kullanan bu ülke, euroya geçmeden hemen ziyaret edilmeli.

Prag gezi rehberi sitemizde yayınlandıktan sonra yine buradan link ile ulaşacaksınız. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’ne gidenler için : Brno’yu listelerine eklemesini tavsiye ederim.

3-) Krakov – Polonya

Krakov

Bence herkesin gidip görmesi, bu güzel şehri keşfetmesi gerekir. Polonya soğuk iklimine, yağışına rağmen gerçekten çok beğendiğim şehirler arasında yer alıyor. Soğuk olduğu zaman gerçekten soğuk, yağışlı olduğu zaman ise sağanak yağışı ile her yeri ıslatan bir yağışa sahip. Ancak tarihi, gece hayatı ve şirinliğiyle kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. Zloti kullanan Polonya, sizin 10 – 15 gün geçirebileceğiniz güzel bir ülke.

Krakov gezi rehberi sitemizde en kısa zamanda yer alacak. Polonya’da gezilmesi gereken yerler: Varşova , Wroclav , Lublin, Lodz, Katowice, Polonya’nın küçük New York’u Gdynia…

4-) Zadar – Hırvatistan

Zadar

Hırvatların para birimi Kuna. Ancak yine de bilmeniz gerekir ki, çok ucuz bir yer değil. Özellikle kıyı kesimlerde tatil yapmak istiyorsanız, Euro kullanan ülkeler kadar pahalı olabilir. Ancak orta kısımlarda daha çok doğayı , tarihi görmek istiyorsanız bütçeyi sarsmayan güzel geziler planlanabilir.

Hırvatistan görülmesi gereken yerler: Zagreb, Plitvice , Split , Hvar, Rijeka , Pula, zenginlerin yaşadığı Dubrovnik…

5-) Varna – Bulgaristan

Varna

Bulgarların kullandığı para birimi Leva. Avrupa’da kışın ve yazın canlılığını koruyan Bulgaristan, Türkiye için konuşacak olursak gerçekten ucuz bir ülke. Özellikle gece hayatı, kış turizmi, yaz tatilleri için bir hayli kalabalık turizme sahip olan Bulgaristan kesinlikle ziyaretinize değecek bir ülke.

Bulgaristan’da görülmesi gereken yerler: Sofya, Plovdiv, Bansko ( Kış turizmi ) …

6-) Belgrad – Sırbistan

Türkiye’den bir hayli turist alan Sırbistan, çok fazla gezecek yer olmasa bile yine de güzel zamanlar geçirebileceğiniz ülkelerden biri. Ucuz yaşamıyla birlikte, bitmeyen gece hayatına sahip Belgrad, savaş kalıntılarıyla halen sizi eskiye götürecek sokaklarla dolu. Gidenler için önerebileceğim tek yer Novi Sad ziyareti olacaktır.

Belgrad gece hayatı ve Belgrad gezi rehberi yazıları en kısa sürede sitemizde.

7-) Makedonya – Üsküp

Ülkemizde oldukça fazla olan Makedon göçmenleri ve gezginler sayesinde Türkiye’ den çok ziyaret edilmektedir. Eski Türk Çarşısı, yenilenen kent mimarisi ile birlikte ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri olmuştur. Vizesiz ziyaret edilen ülkelerden biri olması ve euro kullanılmaması da büyük avantajdır. Ülkede Makedon Dinarı kullanılmaktadır. Gitmişken Ohrid gölünü ziyaret etmeyi unutmayınız. Resimde Üsküp’ ten geçen nehir Vardar, arkeoloji müzesi ve arka tarafta ise Üsküp Kalesi gözükmektedir.

8 -) Bosna Hersek

Türklerin yoğunlukla ziyaret ettiği vizesiz ülkelerden birisidir. Ülkemizde bulunan göçmenler ve doğal güzellikleri sayesinde çok turist çeken noktalardan biridir. Başkent Saray Bosna, Mostar Köprüsü gezilecek noktaların başında gelmektedir. Makedonya’nın para birimi Konvertibl Mark kısaltması KM dir. Yukarıda ki resimde Mostar köprüsünü görebilirsiniz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir