"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gent Gezilecek Yerler | Gent Gezi Rehberi

Belçika’nın gidildiğince es geçilmemesi gereken en iyi noktalarından biri Gent şehridir. Gent gezilecek yerler bakımından oldukça güzel zaman gün geçirebileceğiniz harika bir şehir.
Eğer Avrupa ve Belçika mimarisini seviyorsanız, bu şehir tamda size göre. Kentin meydanı kışın Noel zamanında özellikle çok fazla renkleniyor. Bu sene özel olarak zaman ayırıp bir günümü geçirdiğim Gent, Belçika’daki favorilerim arasına girdi diyebilirim.

Belçika’nın şuanda turizm destinasyon duraklarında önemli yer alan Gent’in tarihi 7. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Hatta öyle ki; zamanında ( 14.yy başlarında ) Avrupa’nın en büyük kumaş merkezi buradan yönetiliyordu. Ortaçağ döneminde de bu sayede en zengin şehirlerarasında yer almış, şimdiki Belçika’ya da fayda sağlamıştır.

Size güzel bir haber; eğer merkeze ulaşmışsanız, artık her yer size çok yakın. Yürüyerek şehri keşfedenlerin âşık olacağı şehir Gent’i gezmeye başlayalım.

Gent Gezi Rehberi

1-) Aziz Bavo Katedrali

Aziz Bavo’nun Katedrali ile başlamamın başlıca nedeni, fotoğrafta en net göze çarpan kısım olmasından dolayı. Yapımı 940lara dayanan bu katedralin yaklaşık 90 metre uzunluğu bulunmaktadır. Hemen Çan Kulesinin arkasında bulunan bu Katedral; Sint-Baafskathedraal ve Saint Bavo olarakta bilinmektedir. Mystick Lamb yani Mistik Kuzu tablosu Aziz Bavo Katedrali’nin içinde bulunmaktadır.

Gent gezilecek yerler

2-) Gent Çan Kulesi ve Kumaş Borsası ( Belfry and Cloth Hall )

Jan van Haelst tarafından planlanan ve o öldükten sonrada bu planı değiştirmeden bitiren Belçika Hükümeti, 67 yıl sürmüş bu kuleyi; yapımı sonrasında aktif olarak kullanılmıştır. 91 Metre uzunluğa sahip olan Çan Kulesi, uyarı ve gözlem görevlerini devralmıştır.

Gent şehrinin simgesi ejderhadır. Bu nedenle Çan Kulesi’nin en tepesinde ejderha figürü bulunmaktadır. Nedeni ise şehre ait olduğunu göstermek ve akıllarda farklı bir yer edinmesini sağlamak olarak tahmin edilmektedir.

Gent Çan Kulesi

3-) Aziz Nicolas Kilisesi (Sint Niklaaskerk)

Orijinal ismiyle Sint Niklaaskerk, şüphesiz Gent’e gelenlerin en çok merak ettiği yerler arasındadır. Yapımı bir hayli fazla sürmüştür. Mimarisi öyle harikadır ki; kule kısmından içeri gereken ışıklar doğal ışık görevi görür ve çok fazla ışığa ihtiyaç duyulmadan içerinin aydınlanması sağlanmaktadır.( Aşağıdaki fotoğrafta sağda kalan kısım. 2018 kışında tarafımca çekilmiş, en güncel haliyle sizlere aktarmaya çalıştım.)

Aziz Nicolas Kilisesi

4-) Gravensteen – Kontlar Kalesi

1180 Yılında inşa edilen bu efsanevi kalenin mimarı: Kont Philip of Alsace’dir. İlk kurulduğunda zenginliği ile gösteriş etsin diye bambu ağacıyla yapılmak istenmiştir. Ancak ağaç yetersiz kalınca, taş kalelerinde yaygınlaşmasıyla birlikte taşlar ile birlikte tekrar düzenlenmiş, taştan kale olarak son haliyle bilindiği şekli almıştır.

Kontlar Kalesi’nin hikayesi gerçekten çok ilginç. Çünkü inşa edildikten sonra hapishane olarak, mahkeme olarak daha sonra ise malikane olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise müze olarak kullanılmakta olup, Orta Çağ’da görmek isteyebileceğiniz bütün tarzda silahları görebilirsiniz.

Ayrıca halen görebileceğiniz hapishane kısımlarında, işkence aletleri ile süslenmiş bölüm yer almaktadır. Önceden bir suç işleyene hemen işkence edilmez, onlar suçunu itiraf edene kadar psikolojik baskı uygulanırdı. En sonunda ise itirafçılara işkence edilirdi.

5-) Korenmarkt Buğday Pazarı

Gençlik Festivali’nin tam merkezi olan Korenmarkt, yani duyulan ve bilinen ismiyle Buğday Pazarı, oldukça lüks, tarih kokan ve otantik bir havasıyla seyahat severler için uğrak yeridir. 2 Ünlü alışveriş sokağını birbirine bağlayan Korenmarkt, içerisinde bulundurduğu sınırsız kafe ve restoranlarıyla en çok ziyaret edilen noktalardandır.

Ünlü Belçika biralarını denemeniz için gittiğiniz barlarda 10lu ve 5li olarak sizlere biralar gelebilir. Tabii ki herkese göre farklı deneyimlenen biralardan benim favorim “ Leffe ve Duvel”. Ayrıca sokakta çok güzel koktuğu için dayanamayıp aldığım waffle ile fotom da size bir tavsiye olsun 🙂 .

Gent En Güzel Müzeleri

Doktor Guislan Müzesi (Museum Dr Guislain)

Özellikle psikoloji öğrencilerinin gezmeyi tercih ettiği Doktor Guislain Müzesi , ziyaret edilesi bir yer. Biraz ürkütücü gibi görünse de empati yapmak isteyen herkesin kesinlikle gidip görmesi gereken harika bir müze.

Gent Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts Ghent )

Mimarisi Charles van Rysselberghe tarafından yapılan, Citadel Parkın doğu çaprazında yer alan müze, dışardan olduğu kadar içerisinde bulundurduğu ürünler ile de ilgileri toplamakta. Sanata karşı bir ilginiz varsa, düşünmeden gidin derim. Hiç sıkılmadan saatlerinizi geçirebileceğiniz harika bir müze.

Alijn’in Evi ( The House of Alijn )

Kendine has tarzıyla birlikte 60lardan 80lere kadar farklı tasarımlarıyla aile ve oturma alanları içeren bu güzel müze, eskilerde gerçekten ev olarak kullanılmış. Daha sonra korunma altına alınarak müzeye çevrilmiştir.

Gidenlerin dinleyeceği Retro ve klasik tarzdan müzikler, hiç duymadığınız Felemenkçe aksanlarla sizi büyüleyebilir. Ayrıca ziyaretçiler için açılan kafede bir bira içerken, müziğin akışıyla birlikte günün yorgunluğunu atabilir veya güne çok pozitif başlayabilirsiniz.

Tasarım Müzesi ( Design Museum Gent )

Çok iddialı bile olsa, daha önce bu tarzda hiç görmediğinizi düşündüğüm müzede, teknolojinin tabandan tavana kadar nasıl aktığıyla alakalı, beyninizi zorlayacak çalışmalar yer almakta. Öyle ki gerçekten içinde bulunan eserlere ve dizaynlara bakınca, eğitimin ne kadarda önemli olduğunu anlayacaksınız. Teknoloji ve tasarım ile arası olmayanlar sıkılabilir ancak teknolojiye ve tasarıma karşı biraz ilginiz varsa, gitmeye değer.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir