"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hostel Nedir ? Hostel Mi Daha iyi Otel Mi?

Türkiye’de pek bilinmeyen ancak yurt dışında özellikle ekonomik olarak gezmek isteyen herkesin tercihi olan hosteller… Bu yazımızda sizlere hostellerden bahsedeceğiz. Çünkü az öncede aslında cümleme başlarken “ekonomik” olduğunu belirtmiştim. Hostel nedir ne değildir sizlere detaylıca anlatacağız.

Hostel Nedir?

Konaklamanızda sizlerin çokça tercih edeceğiz Hosteller otellerden farklı olarak paylaşımlı olmasıdır. Bir otel odası tuttuğunuz zaman size özel bir oda olacaktır. Ancak Hostel sisteminde, odaların içerisinde yataklar bulunmaktadır. Siz bu yataklara ücret ödersiniz ve o yatağı kiralamış olursunuz. Bu nedenle bir otele ödeyeceğiniz miktarın neredeyse 20’de birini ödeyerek aynı konfora sahip olabilirsiniz.

Hosteller genel olarak 2,3,4,6,8 ve 12 kişilik olmaktadır. Tabii ki yatak sayısı arttıkça sizinde ödeyeceğiniz miktar düşecektir. 2 Kişilik bir hosteldeki yatak ücreti 15 – 20 $ olurken, 12 kişilik bir odada 2  – 10 $’a kadar düşmektedir.  Ben ise genel olarak gittiğim hostellerde 4 – 6 kişiliği tercih ediyorum. Çünkü zaten genelde sezon olmadığında odanın tamamı olmuyor. Böylece aslında 4-6 kişilik odada 1-2 insan oluyor. Ancak parti hostelleri tercih ediyorsam, farketmiyor.

Parti Hostel Bar
Parti Hostel Bar ve Bahçe

Hostel Mi? Otel Mi?

Şimdi sizlere deneyimlediğim kadar maddeler yazacağım. Tabii ki seçip seçmemek size kalacak. Ancak ben her zaman ( parasal açıdan problem olmasa bile) hostelleri tercih ediyorum. Özellikle solo seyyahsanız yazdığım maddeleri iyi okuyun.

Daha listelenebilecek çok şey var ancak bilmeniz ve tercihte geçerliliği olabilecek şeyler bu maddeler diyebiliriz.

Hostel Türleri

Şehir Hosteli: Genelde şehir merkezlerinde bulunan, içerisinde bar olmayan- kahvaltı ekstra olan- hostel tipleridir. Çok büyük ve lüksün dışında merkezi olduğu için tercih edilir.

Parti Hosteli: Gece 11 gibi toplanıp, hostelce partilere gidilen; cinselliğin, alkolün ve keş muhabbetlerin döndüğü hostel tipleridir. Bar olur ve içerisinde mutlaka içkiler çok ucuzdur. ( Bazı hosteller öylesine mühtehcendir ki, size gelmeden önce ” Odada HERŞEY yaşanabilir. Eğer rahatsız olacaksınız gelmeyin.” gibi mailler bile gelebilir. ) Benim en çok tercih ettiğim hostel bu hostel tipi. Çünkü gerçekten çok kişiyle arkadaşlık kurup, şehirde partilere beraber gidiyorsunuz. Mühtehcen türden muhabbetler sizi rahatsız etmiyorsa, deneyimlenin derim.

Farm Hostelleri: Genelde büyük bahçeleri olan içerisinde hayvanların olduğu hostellerdir. Bu tür hosteller ise genel olarak şehir dışlarında olur. Ucuz fiyatıyla birlikte, doğal bir ortam sunan hosteller kesinlikle kafa dinlemek isteyenlerin tercihi olmalıdır.

Genel Hosteller: Kahvaltı, havlu, dolap anahtarı olan genel tip hostellerdir. Titizlik ve güvenlik ön planda tutulmaya çalışılır. Mutfağı olur ve bu mutfağı dışardan aldığınız yiyecekleri pişirmek için kullanabilirsiniz.

Avenue Hostel Budapeşte
Avenue Hostel

Hosteller Güvenli Mi?

Öncelikle bu konu tamamen kaldığınız ülkeye, kişiye, hatta kaldığınız mahalleye göre değişir. Yaklaşık 100 farklı hostelde kaldım. Şuana kadar bir kez bile en ufak bir şeyime zarar gelmedi. Çünkü size verilen özel bir dolap oluyor. Bunlara ek olarak 1 – 2 € ek ücretle resepsiyonun çelik kasasına koyabiliyorsunuz. Bu nedenle, bir hostel ayırırken kriterleri okuduktan sonra eminseniz içiniz rahat şekilde gidebilirsiniz.

Hostel Rezervasyonları Nereden Yapılır?

Hostel rezervasyonlarını yaparken ben genelde Booking.com veya HostelWorld.com ‘u tercih ediyorum. Sizde bu siteleri kullanarak güvenli şekilde rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Tüm sorularınıza bize iletebilirsiniz. Herkese iyi seyahatler dilerim…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir