"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kayseri | Kayseri’de Ne Yenir? Neyi Meşhur?

İç Anadolu Bölgesinin en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Kayseri , benim memleketim olduğu için detaylı olarak anlatmak istedim. Kayseri denilince akla öncelikle ekonomi, sanayi ve şehir yapılanması gelecektir. Tabii sofralarından bahsedince direk akla mantı , pastırma ve daha belkide hiç duymadığınız onlarca isim geliyor. Kayseri’nin neyi meşhur diye soranlara işte cevabı.

Lezzet yolculuğunuzda Kayseri’ye yolunuz düşerse ve yemek yemek isterseniz, işte sizlere kesinlikle önereceğim lezzetli yemeklerimiz. Şimdi kendinizi hazırlayın!

Kayseri’nin Neyi Meşhur?

1-) Kayseri Mantısı

Herkesin ilk aklına gelen tabii ki Kayseri Mantısı. Kayseri mantısının başlıca özelliği, bildiğiniz mantılardan daha küçük ve özel sosuyla karıştırılmış olmasıdır. Mantı denince akıllarda sadece etli taneleri ve üstüne yoğurt gibi bilinir. Ancak Kayseri’de , kışın Anadolu Kadınları’nın vazgeçilmezi olan salça ile birlikte özel sos yapılır. Böylece özel mantının en önemli kısmı tamamlanmış olur.

‘Bir kaşığa 40 adet sığacak’ şeklinde bilinen mantı için, bahsedilen kaşık salça kaşığı , yani normal yemek kaşıklarından biraz daha büyük olandır. Taneleri ise klasik olarak bilinen mantılardan 2 kat daha küçüktür. Bu nedenle Kayseri Mantısı oldukça leziz ve yemeye doymayacağınız özelliğe sahiptir.

2-) Kayseri Pastırması

Kayseri pastırması meşhur
Kayseri pastırması

Kayseri’ye öz, muhteşem bir lezzet. Büyük baş hayvanın özel birçok yerinden yapılan Kayseri pastırması, uzun süreli emek ve o etin zamanında olması için bekleme süresiyle bizlere sunulan muhteşem bir lezzet. Yağlı, yağsız olarak satılan pastırmaların en büyük özelliği ise, Kayseri’ye has çemen arasından eti yemenizdir. Kayseri Pastırması ise güncel fiyat ( 7 Nisan 2018 ) olarak 70 – 200 TL / kilo aralığında bulunmaktadır.

3-) Kayseri Sucuğu

Kayseri Sucuğu meşhur
Kayseri Sucuğu

Afyon ile birlikte büyük çekişme yaşayan ancak dal olarak farklılık olan bu iki sucuktan, parmak sucukta büyük ün yapmıştır. Kangal sucukta ise Cumhuriyet sucuklarıyla birlikte yarışmaktadır. Kimilerine göre Afyon sucuğu kimilerine göre ise Kayseri sucuğu daha üstündür. Kayseri sucuğunun özelliği daha çok baharat tadı almanızdır. Baharatları özel olarak hazırlanan Kayseri sucuğu, Kayseri’de mutlaka denemeniz gereken sucuklar arasında yer almaktadır.

4-) Yağlama

Kayseri yağlama meşhur
Kayseri yağlama

Her görenin ilk önce lazanya sandığı ancak özel katmerle yapıldığını görünce, lazanyadan daha iyi olduğunu söylediği yağlama, Kayseri özgü lezzetli yemektir. Tamamı ete dayalı olan zengin Kayseri mutfağı, yağlama için yine özel zahmet gerektirmektedir. Dana ve kuzu kıymanın karışımına ek olarak eklenen özel sosuyla birlikte servis edilir. Böylece Kayseri’ye özel yağlama hazırlanır. Katmerini tabii ki hazır alarak değil, el ile hazırlamanız gerekir. Çünkü özel katmerlere göre daha ince ve daha çıtır kıvamdadır.

5-) Çemen

Kayseri Çemen
Kayseri Çemeni

Özellikle kahvaltıların ve diğer yemeklerin yanında meze gibi yenilen çemen, Kayseri’ye has lezzet. Türkiye’de her yerde satılmayan, pastırmanın dışında da görebileceğiniz çemen, meze seven herkesin mutlaka denemesi gereken bir ürün.

6-) Altın Kesesi

Altın kesesi kayseri meşhur
Altın kesesi

Özellikle hanımların altın günlerinde yaptığı Altın Kesesi, kreple birlikte kremalı bir tatlıdır. Hafifliği ile diyet yapanlarında yiyebileceği bu tatlı, Kayseri’nin yerlilerinin vazgeçilmezidir.

7-) Develi Cıvıklısı

Develi Cıvıklısı Kayseri
Develi Cıvıklısı

Etli ekmeğe çok benzeyen ancak etinde kıyma yerine özel olarak marine edilmiş kuşbaşı et kullanılan bu pide çeşiti, kesinlikle kaçırılmayacak tat ile size devamını yedirmeye zorlayacak. Lezzetinden dolayı bile gidilebilecek olan Develi Cıvıklısı, en iyi Develi’de yenilmektedir. Develi, Kayseri’ye yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta, özel araç ile 1 saat kadar sürmektedir.

Kayseri Diğer Lezzetler:

Köşk Şahin Yuvası Özel Tavuk Dürüm , Kayseri Tiridi , Aside , Aşure , Yoğurt Tatlısı, Tahinli Kayseri Yaprak Sarması , Kurşun Aşı, Nevzine Tatlısı.

Kayseri sofrasına buyur ettikten sonra, yukarıda gördüğünüz bütün yiyecekleri denemenizi tavsiye ederim. Hepsi birbirinden lezzetli olan bu sofra, sizleri buraya tekrar çekecektir.

Flixbus interflix isimli yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir