"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti | Ziyaret Saati 2018

Türkiye’nin şüphesiz doğal yapısıyla bilinen en gösterişli milli parklarından ve ayrıca UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Pamukkale travertenleri giriş ücretleri her sene değişiklik göstermektedir. Denizli otogarında indiğiniz zaman özellikle yaz aylarında Pamukkale’ye giden binlerce kişiye denk gelmeniz pek mümkün. Ülkemize sadece bu Pamukkale Travertenlerini görmek için gelen turistler bile mevcut.

Son yıllarda her ne kadar turizmde düşüş yaşansa bile Pamukkale travertenleri bu durumdan pek etkilenmedi. Ortalama olarak 2 Milyon turistin ziyaretine uğrayan Pamukkale, en çok Çinli vatandaşlardan ilgi görmektedir. Tecili 1988 yılına dayanan Pamukkale’ye gittiğinizde çok güzel fotoğraf kareleri yakalayacaksınız.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2018

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti , Ziyaret Saati

Pamukkale travertenleri giriş ücreti müze kart ile tamamen ücretsizdir. Ancak müze kart sahibi değilseniz; sivil olan erişkin bireyler için 35 TL’dir. 18 yaş altı tüm çocukların girişi ücretsiz. Ayrıca içeride bulunan havuz için giriş ücreti 32 TL.

Müzeyi gezmek isteyenler pazartesi hariç her gün ziyarete açık olduğunu bilmelidir.  Pamukkale travertenleri ziyaret saati sabah saat 09:00 ile 17:00 arası ziyarete açıktır.

Pamukkale Travertenleri panaromik

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale travertenleri görünüşü ile sizi eklemiştir muhakkak. Etkilendikten sonra ise ister istemez düşünmüşsünüzdür ; nasıl oluyor bu kadar güzel şekiller diye. Tamamen doğal olan Pamukkale travertenleri, kayaların çökmesiyle meydana gelmiştir. Buharlaşan su; karbonmonoksit ile karbondioksit çıkartmaktadır. Bunlar ise su ile tepkimeye girerek kaya üzerlerine çöker. Bu nedenle kayaların renkleri beyaz ve parlak renktedir.

Günümüzde ise bu oluşan yapının kaybolmaması için belirli aralıklarla termal su gezdirilmektedir. Nedeni ise suyun yosunlanmasını engellemektir. Ayrıca beyaz renklerin açığa çalmasının nedeni, havanın temiz olması nedeniyle karbonmonoksit ve karbondioksiti fazla olmasındandır.

 

Pamukkale Travertenleri Nasıl Gidilir?

Travertenlere Denizli merkez otogardan her yarım saatte kalkan dolmuşlar bulunmaktadır. Bu şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bunlar dışında yine kendi aracınızla gidebilmeniz mümkündür. Kendilerine ait otopark sayesinde sıkıntı yaşamadan, aracınızı park edebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri nasıl gidilir?

Mutlaka ziyaret etmelisiniz diye son bir dipnot ile yazımızı bitiriyorum.

Ayrıca tatlı seviyorsanız ve ” Dünyada ki en iyi Tiramisu ” nerede okumak istiyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Ahmet Yıkılmaz Ahmet Yıkılmaz

    Türkiye’nin taşı toprağı altın gerçekten

  2. caferli caferli

    otel fiyatlarına en iyi nereden bakabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir