"Enter"a basıp içeriğe geçin

Perge Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Antalya, Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti, Helenistik Dönem’de ortaya çıkmış ve o dönemin en önemli şehir merkezi olmayı başarmış bir şehir olarak karşımıza çıkar. Antik kentin tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle birlikte, tunç çağında kurulduğu düşünülmektedir. Perge Antik Kenti tarihi incelendiği zaman karşımıza pek çok farklı bilgi ve önemli devletler çıkmaktadır.

Bölge her ne kadar Helenistik dönem içerisinde güzelliği ile adından bahsettirmeyi başarmış olsa bile, yine de tarih öncesi mağaraları ile dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştır. Bölgenin en meşhur mağarası ise Karain Mağarasıdır. Perge antik kenti kısa bilgi verecek olursak:

Gariptir ki, Hitit imparatorluğunda özellikle Hattuşaş Kazılarında bulunan levhalar baz alındığında Perge antik kenti ile ilgili önemli bilgilere de rastlamak mümkün olmaktadır. Fakat Hitit imparatorluğu döneminde çok de ön plana çıkmadığı düşünülmektedir. Hititler döneminde şehrin küçük bir yerleşim merkezi olmaktan çok da öteye gitmediği savunulmaktadır.

Perge Antik Kenti Hakkında

Hititlilerden sonra bir dönem Büyük İskender’i de ağırlayan şehir daha sonrasında Roma dönemine geçiş yapmıştır. Daha sonrasında ise Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Piskoposluk olarak yer almasının ardından Perge ve Side Piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Perge antik kenti harita göz önüne alındığı zaman farklı noktaları ile dikkat çektiği de söylenebilir. Bu da iki şehrin arasında ciddi anlamda rekabetin oluşmaya başladığını göstermiştir. 7. Yy ın arından bölgeye Arap akınlarının da düzenlenmiş olması bölgenin ciddi anlamda terk edilmesine neden olmuştur. Daha sonraki dönemlerde ise bölgeye Osmanlı İmparatorluğu döneminde herhangi bir yerleşim olmadığı da gözler önüne serilmiştir.

Perge Antik Kenti sadece  Evliya Çelebi’nin eserinde Tekke Hisarı ismi ile anılmıştır. Bazı araştırmacılar buranın Perge Antik Kenti olabileceğini söylemektedir. Fakat yapılan araştırmalarda herhangi bir Osmanlı Eserine rastlanmamıştır.

Perge antik kenti giriş ücreti 2018

Giriş ücreti 2018 yılı için 25 TL olarak belirlenmiştir. Müzekart geçerlidir. Çalışma saatleri aşağıdaki gibidir.

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Açılış Saati: 08:00
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Açılış Saati: 08:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Kapanış Saati: 17:00

Perge Antik Şehri Yol Tarifi

Perge antik kenti nerede sorusunun cevabı ise; Antalya’nın Aksu ilçesinde olduğu şekilde cevaplanabilmektedir. Şehir sınırları içerisinde yer alan caddeye göz attığımız zaman günümüze kadar oldukça korunmuş bir şekilde ulaşmayı başardığını da söylemek mümkündür. Aynı zamanda geç Helenistik döneme ait olan pek çok eserin de günümüze kadar gelmeyi başardığını görebiliriz. Bunlar arasında kapılar ve surların da oldukça sağlam bir şekilde günümüze ulaştığını söylemek mümkündür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir