"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sardes Antik Kenti Giriş Ücreti 2018

Manisa’ nın Salihli ilçesinden 9 km uzaklıkta yer alan Sardes Antik Kenti Sart kasabası sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarihine göz attığımız zaman Lidyalılara başkentlik yapması ile ön plana çıkan antik kent büyük oranda korunmuş yapıları ile ziyaret edilebilir.

Sardes Antik Kentini ayrıcalıklı yapan en önemli özelliği ise, paranın basıldığı ilk yer olarak kayıtlara geçmiş olmasıdır. Aynı zamanda tarihte yer alan kral yolunun başlangıç noktası olarak Sardes Antik Kenti kabul edilir. Sardes Antik kenti o dönem son derece büyük bir öneme sahip olan turuncu kuvars taşı ve altın çıkarılıyor olmasıdır. Batı dilinde bu taşa verilen Sard isminden bu bölgenin adı, Sardes olarak anılmıştır.

Sardes Antik Kenti Nerede

Salihli merkezine yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunan antik kente ulaşmak için, İzmir’den yola çıkmanız durumunda yaklaşık 82 km uzaklığa gitmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda Ankara’yı İzmir’e bağlayan kara yolunun iki yanına yayıldığı içinde ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Aynı zamanda Sardes Antik Kenti Kazıları esnasında pek çok eşsiz eser de bulunmuştur.

Antik kenti pek çok doğal güzelliği ve eşsiz kalıntıları ile ön plana çıkar. Tarihte bilinen en eski tiyatronun kalıntılarının Sardes Antik Kenti’nde yer aldığı bilinir. Aynı zamanda beş kilometre kadar uzaklıkta yer alan ve Bin Tepeler ismi ile anılan meşhur Lidya kraliyet mezarlıkları da burada yer alır. Artemis tapınağı ise günümüze kadar ulaşmayı başarmış eşsiz yapıtlar arasında önemli bir noktada yer alır. Bu noktaya kadar ulaşmışken Artemis Tapınağını kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Sardes Antik kentinde bulunan kral tahtları ve kütüphanesi de gezilecek önemli noktalar arasında yer alır. Hamam ve mahkeme binasının yanı sıra yer alan sinagog da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Giriş Ücreti

Sardes Antik Kenti Giriş Ücreti 10 tl dir. Ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmayan bu tarihi kenti özellikle Ege Bölgesini gezi programı içerisine dahil etmek isteyen herkes gönül rahatlığıyla ziyaret edebilir. Sardes Antik Kenti günümüze kadar ulaşan pek çok tarihi yapısı ile eşsiz güzelliğini ulaştırmayı başarmıştır. Farklı gezi rotası arayışı içerisinde yer alanlar rahatlıkla bu antik kenti ziyaret edebilirler. Paranın ilk basıldığı bu nokta sizleri de bekliyor. Aşağıda ki haritadan ulaşabilirsiniz.

Tek Yorum

  1. mehmet can yakar mehmet can yakar

    harita eklemeniz harika! iki saat çıkıp bakmak zorunda kalmadım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir