"Enter"a basıp içeriğe geçin

Uber Taksi Nedir? Uber Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda sıkça duyduğunuzu bildiğimiz Uber Taksi nedir bugün sizlere bahsedeceğiz. Seyahatiniz sırasında eğer ihtiyacınız olan ulaşımı taksiyle sağlamak istiyorsanız Uber tamda size göre. Çünkü tam seyahat severlerin istediği fiyatları bulmak mümkün. Bildiğiniz üzere, bir taksiye binerken eğer belli bütçemiz varsa, gözümüzü taksimetreden alamıyoruz 🙂 .

Şimdi sizlere Uber Taksi uygulamasının detaylarıyla birlikte nasıl işlediğini anlatalım. Hemde siz bu esnada neden özellikle İstanbuldaki taksicilerin kızgın olduğunu anlamış olursunuz.

Uber Taksi Nedir?

Bilişim uzmanlarının cenneti San Franciscodan çıkan Uber uygulaması, 2009 yılında kurulmuş bir uygulamadır. Uygulamanın kuruluş amacı, her isteyen kişinin bir tıkla taksi bularak sorunlara çözüm bulması. Yani herkes burada aslında sürücü olarak çalışabilmektedir. Ancak tabii ki bulundurduğu bazı şartlar vardır. Ülkeye göre değişiklik gösterse bile Türkiye’de o kadar ağır olmayan, basit bir şekilde alınabilmektedir. Aslında bu uygulamayı yazarken size yardımcı olması amacıyla yazdık ancak bunu söylemeden edemeyeceğim: bu uygulama artık bizi sağımlık inek gibi gören taksicileri engellemiştir. Hakkıyla kazanmayan herkese iyi olmuş derken, diğer iyi niyetli sürücüler için üzgünüz.

Uber Taksi şuanda Dünya çapında 1 Milyar bağlantı kurmuş ki bu gerçekten çok büyük bir rakam. Dünya çapında kullanabileceğiniz bu uygulama ile birlikte artık gideceğiniz yere %50e varan büyük tasarruflarla birlikte gitmeniz mümkün. Yani Uber taksi kullanımı bu yüzden çok fazla.

Uber Taksi Uygulaması
Uber Taksi Nedir?

Uber Taksi Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı telefonunuza AppStore veya Google Play Store’den orijinal olarak indirin. Kredi kartınızı tanımlandıktan sonra rahatlıkla seçip anlaşıp yer bildirimi yaparak gideceğiniz yere gidebilirsiniz.

Uber Taksi Uygulaması

Uber Taksi Fiyatlandırması

Uber’in fiyatlandırması tamamen aracın tipine göre değişmektedir. Eğer kalabalıksanız büyük bir araç tercihi yapabilirsiniz ancak normal bir yolculuk için ekonomik tipteki olan araçlara bakabilirsiniz. Yurtdışında ortalama olarak kilometre başı : 0.75 / 1.25 € olan bu tutar, yurtiçinde 2 / 2.5 TL arasında değişmektedir.

Yani şimdi normalden yola çıkarak size bir hesap yapalım. Normalde Paris Eyfel Kulesi ile  Versay arası 18 – 25 kilometre civarında ve gidiş dönüş bileti kişi başı 7 € . 4 Kişi olduğunuzda ise bu fiyat 28 € tutuyor. Tren ile 40 – 45 dakika süren yolculuk, hem araçla daha hızlı olacak, hemde Uber’e ödeyeceğiniz ücret 25 – 35 € olacaktır. Yani araç ile giderseniz tek gidişe vereceğiniz ücret, trenin 2 katı olacak ki buda çok iyi bir rakam bence. Ayrıca Uber Taksi yerine normal bir taksiye binerseniz ortalama olarak ödeyeceğiniz rakam 40 – 60 € arasında değişecektir. Ancak Uber ile bu rakam çok çok düşüyor ve 25 – 35 €‘ları görüyor.

Sizlerde seyahatiniz sırasında Uber kullanmak istiyorsanız buradan ortalama ne kadar ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz: Uber Mesafeye Göre Fiyat

Sormak istediğiniz bütün soruları buradan sorabilirsiniz. Eğlenceli bir seyahat geçirmeniz dileğiyle…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir