"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

İstanbul gezilerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan Yerebatan sarnıcı 10.000 metrekareye yakın alan üzerine kurulu Bizans’ın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmış bir sarnıçtır. Toplam olarak yüz bin ton suyu taşıdığı bilinen Yerebatan sarnıcı tarihi özellikleri ile de kendine hayran bırakmaktadır.

Bizans imparatoru Justinyen tarafından 540 – 542 yıllarında yaptırılır. Üç yüz otuz altı adet, dokuz metreden daha yüksek sütunları bulunur. Genel özellikleri ve su taşıma kapasitesi göz önüne alındığı zaman ciddi anlamda hayranlık uyandıracak bir yapıdır. Uzun yıllar Bizans İmparatorluğuna hizmet vermiştir. Daha sonra Osmanlılar tarafından kullanılmamıştır.

Yerebatan Sarnıcı Hangi İldedir

Yerebatan sarnıcı, İstanbul/Fatih te bulunmaktadır. Sultanahmet Camisinden biraz aşağıya doğru yürüdüğünüz zaman karşınıza çıkar. Alemdar Mahallesi, Şeftali Sokak No: 6 olarak tam adresi verilebilir. Yerebatan sarnıcı medusa konusuna gelecek olursak; Sarnıç içerisinde yer alan üç yüzün üzerinde sütunun iki tanesinde, dönemin heykelcilik konusunda muhteşem özelliklerini üzerinde barındıran iki adet medusa heykeli bulunur. Medusa, görenleri taşa çeviren mitolojik bir karakterdir. Bu sebepten Medusa’nın yüzü ters çevrilmiştir.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2018

Sarnıcın her gün ziyaretçilere açık olduğunu ve sabah 09.00 ile 18.30 arasında ziyaret edilebileceğini söyleyebiliriz. Öğrenci giriş ücreti 5 tl iken, normal giriş ücreti 10 tldir. Bu fiyat yabancı ziyaretçiler için 20 TL dir. İstanbul Sultanahmet gezisinde ziyaret edilmesi gereken üç noktadan bir tanesi olarak karşımıza Yerebatan Sarnıcı çıkmaktadır. Diğer ikisi ise tabi ki Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesidir. Konum olarak bu üç adreste birbirine yakın olduğu için gidilebilir.

Yerebatan sarnıcı uzun yıllar Bizans’a hizmet vermiştir. Aslına bakılırsa mevcut taşıma kapasitesi sütunları ve depolama yönleri ile değerlendirildiği zaman uzun yıllar Osmanlı‘ya da hizmet verebilecek kadar artıya sahiptir. Buna karşın, Osmanlının durgun su yerine hareketli su tercih ediyor olması nedeniyle Yerebatan sarnıcı kullanılmamaya başlanmıştır. İstanbul içerisinde keşfedilen ve henüz keşfedilmediği düşünülen su taşıma kapasitesi değişken pek çok sarnıç olduğu düşünülmektedir. Özellikle eski İstanbul hikayelerinde pek çok kişinin evinin bodrumundan balık tuttukları hikayeleri anlatılmaktadır. Yerebatan sarnıcı İstanbul gezilerinde olmazsa olmaz bir gezi noktasıdır. Muhakkak gezmenizi tavsiye ediyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir